ویدئو مپینگ یا همان نورپردازی سه بعدی یعنی ترکیب نور، تصویر، صدا و موسیقی برای نمایش ویدئویی حجم ها و سطوح نامتعارف. در این روش با استفاده از سخت افزار و نرم افزارهای خاص، تصاویر دو یا سه بعدی مجازی را می توان بر روی سطوح و هماهنگ با موسیقی به صورت واقعی به نمایش گذاشت. از این تکنیک می توان در سطوح پیچیده ی صنعتی، دکورهای نمایشی و یا نمای ساختمان ها استفاده کرد.

با طرح داستان های مختلف می توانید یک اثر هنری جذاب با استفاده از تصاویر سه بعدی و نور و صدا و موسیقی ایجاد کنید. به این نکته توجه کنید که موسیقی بسیار اهمیت دارد زیرا ترکیب صوت و تصویر تاثیر فوق العاده ای روی مخاطبان می گذارد.

کاربردهای ویدئو مپینگ

از نورپردازی سه بعدی می توان در همایش ها، کنسرت ها، سمینارها، گالری ها، نمایشگاه ها، نمای ساختمان، فضای داخلی ساختمان، رستوران ها، بانک ها، مراسم های مذهبی، اعیاد و … استفاده کرد. استفاده از این روش در فضای شهر باعث دلپذیر کردن فضا و ایجاد امنیت در شب می شود. همچین می توان برای نمایش میراث فرهنگی در مناطق و محلات مختلف نیز از ویدئو مپینگ استفاده کرد.

3D mapping

نحوه اجرای نورپردازی سه بعدی

برای ساخت و اجرای نورپردازی سه بعدی در ابتدا مکان و سطح مورد نظر از نظر ابعاد و ساختار شناسایی می شود. در مرحله دوم نسبت به اندازه سطح اجرا، فیلم سه بعدی تولید می شود، به بیان دیگر طرح سه بعدی روی چارچوب انتخاب شده ماسک و تصویر می گردد. توجه کنید که در ویدئو مپینگ، مختصات نقاط برای تعریف شی بر پروژکتور لازم است.

ویدئو مپینگ در ایران

نورپردازی سه بعدی در ایران طرفداران بسیاری دارد. برای مثال می توان به ویدئو مپینگ برج آزادی به مناسبت هفته دفاع مقدس، ویدئو مپینگ حرم مطهر امام رضا (ع)، ویدئو مپینگ مسجد گوهر شاد به مناسبت دهه کرامت و ویدئو مپینگ پل خاجو در اصفهان به مناسبت عید نوروز و … اشاره کرد. شرکت آوانمانور نیز در این حوزه بسیار موفق عمل کرده و نمونه کارهای بسیار زیبایی دارد. رونمایی از خودروی رکستون جی ۴ محصول رامک خودرو به صورت نورپردازی سه بعدی کار تیم حرفه ای آوانمانور است.

نتیجه گیری

حتما قبل از شروع نورپردازی این سوال را از خود بپرسید که این ساختمان یا بنا قرار است چه چیزی را در ذهن بیننده تداعی کند. جواب این سوال باعث می شود در نورپردازی از رنگ ها، سایه ها و روشنایی ها به درستی استفاده شود. هر یک از بخش های نما یک حرف و سخنی مخصوص در مورد این ساختمان و بنا را نشان می دهند. برای مثال رنگ های گرم محیط را صمیمانه تر و رنگ های سرد فضا را جدی و منظم نشان می دهند.