امروزه یکی از روش های تبلیغات، استفاده از لایت باکس است. لایت باکس ها پیام های تبلیغاتی را به صورت تصویر و نورانی به مخاطبان نمایش می دهند. نور پردازی در این باکس ها از پشت و با مصرف برق کم انجام می شود. نوری که در این باکس ها استفاده می شود از نوع ال ای دی یا مهتابی است که به صورت هنرمندانه ای نورپردازی کرده و توجه مخاطب را جلب می کند. لایت باکس ها در ابعاد متفاوت و در فروشگاه ها، مترو، بیمارستان، خیابان و … استفاده می شوند. این تابلوها قابلیت اجرا به صورت سقفی، ایستاده، آویز، یک طرفه و دو طرفه را دارند.

لایت باکس چیست؟

لایت باکس از یک چهارچوب یا قاب تشکیل می شود. این قاب از جنس پلاستیک، ام دی اف و آلومینیوم ساخته شده و رویه آن از جنس فلکسی یا پلکسی گلس است. جنس تصویر چاپ شده داخل لایت باکس باید به گونه ای باشد که نور را از خود عبور دهد. نور داخل لایت باکس معمولا مدل ال ای دی یا مهتابی است. برای تامین برق در این تابلوها از یک آداپتور استفاده می شود.

کاغذهای تصاویر تبلیغاتی از جنس پی وی سی بوده که اصطلاحا به آن ها بک لایت می گویند. ضخامت این کاغذها طوری انتخاب می شود که بتوان نور را از آن عبور داد. نور لایت باکس به صورت یکنواخت بر روی تصاویر تابیده می شود اما هزینه ی بسیار پایینی دارد. همچنین علاوه بر پوشش شیشه ای برای لایت باکس، پشت آن را نیز تخت چوبی ام دی اف قرار می دهند تا به یک تابلوی تبلیغاتی مقاوم تبدیل شود.

انواع تابلو لایت باکس:

 • تابلو لایت باکس آلومینیومی

بخش اصلی تشکیل دهنده متریال این تابلو از آلومینیوم است. محتوای چاپی لایت باکس آلومینیومی به سه طریق: چاپ بر روی پلکسی گلاس، چاپ استیکر و سپس نصب آن روی پلکسی و چاپ بک لایت که بین دو پلکسی گنجانده شده، انجام می شود.

 • تابلو لایت باکس کریستالی

در این مدل، تابلوساز از دو ورق پلکسی گلاس استفاده می کند. ما بین دو لایه پلکسی گلاس شفاف، از چاپ بک لینت استفاده می شود. لامپ های اس ام دی نیز بین طلق و در زیر چاپ جای داده می شوند. این لایت باکس کریستالی نوردهی فوق العاده ای دارد. از تابلو لایت باکس کریستالی به دو مدل ایستاده و آویز استفاده می شود و تبلیغات چاپی داخل آن به راحتی و در زمانی کوتاه تعویض می شود.

 • تابلو لایت باکس مگنتی

تابلو لایت باکس مگنتی یا همان لایت باکس آهنربایی است که در ساخت آن از آهنربا استفاده می شود. این تابلو 2 سانتی متر ضخامت داشته و از فریم آلومینیومی تولید می شود. لایت باکس مگنتی به صورت جعبه ساخته شده و در انتها دور تا دور قاب آلومینیومی آن توسط مگنت های آهنربایی احاطه می شود. برای ساخت پشت قاب نیز از فیبر یا پلکسی گلس استفاده می شود.

 • تابلو لایت باکس فریم لس یا لایت باکس بدون قاب

در این تابلوها می توان به حداقل فریم دستیابی پیدا کرد. تصاویر نمایشی به طور کامل به گوشه های باکس متصل می شود و هیچ فضای خالی در اطراف تصویر مشاهده نمی شود. این مدل تصاویر بر روی پارچه های مخصوص چاپ بک لیت انجام می شود.

انواع لایت باکس
 • تابلو لایت باکس اسنپ فریم

در این مدل پلکسی نگهدارنده چاپ در قسمت بیرونی تابلو حذف شده و ضخامت سطح کاهش پیدا می کند. این تابلو بسیار سبک و باریک بوده و مقاومت بسیار زیادی دارد. برای ساخت تابلو لایت باکس اسنپ فریم از قاب آلومینیومی استفاده می شود. برای قسمت پشت آن نیز از انواع متریال ها مانند ام دی اف یا پی وی سی استفاده می شود.

 • تابلو بک لایت فلت فریم

تابلو بک لایت فلت فریم نوعی تابلو بک لایت ثابت است که تصاویر و پیام های تبلیغاتی مندرج بر روی آن قابل تعویض نیست. این تابلو بسیار نازک است و وزن کمی دارد.

 • تابلو لایت باکس اسنپ اسلیم

لایت باکس اسنپ اسلیم از یک باکس آلومینیومی بسیار باریک ساخته می شود. این تابلو امکان ساخت با اندازه دلخواه شما را دارد. برای تعویض تصویر تبلیغاتی به راحتی می توانید چهار طرف قاب اسنپی را باز کرده و محتوای چاپی را تعویض کنید.

 • تابلو لایت باکس اسکرول

تابلو لایت باکس اسکرول دارای یک موتور است که توسط آن چندین محتوا به صورت دیجیتال اسکرول شده و به ترتیب نمایش داده می شوند. این مدل بسیار مدرن بوده و دارای دو رول در بالا و پایین است. این رول ها باعث حرکت تصاویر توسط موتور می شوند. اسکرول ها از آهن و آلومینیوم ساخته شده اند.

 • لایت باکس چوبی

در لایت باکس چوبی، قاب آن از جنس چوب ام دی اف است.

 • تابلو لایت باکس فریم لس پارچه ای یک طرفه

در این تابلو تصویر دلخواه بر روی یک بک لایت پارچه ای چاپ شده و کاملاً دوردوزی می شود. لبه های پارچه دور لبه های لایت باکس قرار می گیرد تا چروک نشود. در انتها بر روی بدنه آلومینیومی نصب می شود. برای تعویض پیام تبلیغاتی فقط کافیه پارچه قبلی را از لبه های آلومینیومی بیرون بکشید و بک لایت پارچه ای جدید را جایگزین کنید. این مدل بسیار سبک و مقاوم است.

 • تابلو لایت باکس فریم لس پارچه ای دو طرفه

این تابلو شبیه لایت باکس فریم لس پارچه ای یک طرفه است با این تفاوت که از دو طرف تابلو می توان برای درج پیام تبلیغاتی استفاده کرد.

 • لایت باکس گردان

لایت باکس گردان دارای یک موتور برای انجام عمل چرخش است. موتورهایی که بر روی این مدل از تابلو نصب می شوند به دو صورت “معمولی و کم سرعت” و “هوشمند” قابل اجرا هستند.

مزیت لایت باکس
 • تابلو لایت باکس با طلق دوبل

در این تابلو از دو طلق با دو رنگ متفاوت استفاده می شود که بسیار جذاب است.

 • تابلو لایت باکس کامپوزیت

برای ساخت تابلو لایت باکس کامپوزیت از ورق کامپوزیت استفاده می شود که ظاهری براق تر و زیباتر دارد.

 • تابلو لایت باکس استیل

در تابلو لایت باکس استیل، محتوای تبلیغاتی با استفاده از لیزر بر روی استیل حک می شود. این مدل تابلو بیشتر برای فضاهای داخلی و به شکل آویز مناسب است. در ادارات، شرکت ها و مکان های تجاری و عمومی معمولا از این تابلو استفاده می شود.

 • لایت باکس چلنیوم

در لایت باکس چلنیوم طرح دلخواه بر روی پلکسی برش داده شده و بعد لبه چلنیوم دور تا دور پلکسی چسبانده می شود. این تابلو با چاپ استیکر یا حک لیزر به اجرا در می آید. حروف برجسته ای که دارای قطر قلم پایین هستند توسط چسب بر روی باکس چسبانده شده و نورپردازی لایت باکس چلنیوم نیز با استفاده از لامپ های اس ام دی انجام می پذیرد.

کاربردهای لایت باکس:

اطلاع رسانی در بیمارستان ها، مراکز آموزشی، خدماتی و …

تبلیغات در فرودگاه، ترمینال، فروشگاه ها، اماکن و مجتمع های تجاری و ….

ارائه اطلاعات در سمینار ها، کارگاه ها و سینما

ساخت سقف های مجازی

معرفی و تبلیغات برند در داروخانه، نمایندگی های فروش و فروشگاه های مرکزی و …

مزیت لایت باکس:

در لایت باکس از لامپ های ال ای دی استفاده می شود که علاوه بر کیفیت بسیار بالا، مصرف برق کمی دارد. در صورتی که در تابلوهای قدیمی از لامپ های فلئورسنت استفاده میشد که مشکلات زیادی مانند مصرف برق بالا، کیفیت پایین، سوختن بی موقع لامپ و … وجود داشت. لایت باکس ها استقامت و ماندگاریی بالایی نیز دارند. تصاویر تبلیغاتی در این تابلوها به راحتی قابل تعویض بوده و حتی در شب هم دیدنی و زیبا می باشند. در این تابلوها نور به صورت کامل و یکدست به تمام سطوح پخش می شود. همچنین لایت باکس ها به راحتی نصب و حتی جا به جا می شوند.

نتیجه گیری:

لایت باکس ها نقش بسیاری مهمی در حوزه تبلیغات محیطی دارند. در این مدل تابلوها از یک منبع نوری استفاده می شود که از پشت به آن تابیده و حتی در محیط های تاریک و سایه هم دید بسیار بالایی دارد. اگر نیاز دارید که محصولات یا خدمات خود را در فضاهای متفاوت شهر به نمایش بگذارید، لایت باکس می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.